facebook
Wypożyczalnia rowerów i nart biegowych Bikeski
YouTube
Zapraszamy do odwiedzania naszego kanału na youtube
Przejdź do Youtube ››
Menu


Pętla Stronie Śląskie

Szlak Pętla Stronie Śląskie
Odległość do startu od wypożyczalni 5 km
Czas przejazdu 3 h
Dystans 22,2 km
Stopień trudności  średni/trudny
Nawierzchnia  leśny dukt, asalt (część dojazdowa)

Singletrack Glacensis Pętla Stronie Śląskie rozpoczyna swój bieg w tym samy miejscu co Pętla Rudka tzn. nad zalewem w Starej Morawie. Aby tam dojechać spod Wypożyczalni Rowerów i Nart Biegowych Bikeski należy użyć pięciokilometrowej drogi dojazdowej wiodącej asfaltem. Pomimo że trasa prowadzi drogą asfaltową, gdzie odbywa się również ruch samochodowy, to droga ta ma wydzieloną ścieżkę rowerową i pozwala tym samym na swobodną jazdę od samego początku. Już na po przejechaniu kilkuset metrów  trasy dojazdowej mijamy zaporę wodną na rzece Morawka, skąd rozpościera się śliczna panorama okolicznych gór. Następnie mijamy wspomniany wcześniej zalew rekreacyjno-retencyjny w Starej Morawie i galerię sztuki w Wapienniku. Start trasy przybrał formę  kamienno-drewnianej bramy, która znajduje się przy samej drodze i nie można jej przeoczyć. W miejscu, gdzie Pętla stronie rozpoczyna swój bieg, zbudowano niewielką wiatę (punkt wypoczynku) i parking.

Będąc zasadniczym Pętla Stronie Śląskie nie przybiera formy klasycznej pętli, gdyż swój bieg kończy przy Urzędzie Miasta i Gminy w Stroniu Śląskim (praktycznie pod naszą wypożyczalnią) Jednak w połączeniu z ww. rekomendowaną drogą dojazdową, takowa pętla się już tworzy. Całkowity dystans wynosi 22,2 km, a czas potrzeby na jej przejechanie może zamknąć się w 3 godzinach. Przewyższenie na trasie sięga wartości 431 m, a najwyżej położony punkt wznosi się na wysokość 955 m n.p.m.  Pierwsze 4 km ścieżki pokrywa się z przebiegiem Pętli Rudka. Dojeżdżając na szczyt podjazdu znajdziemy się w okolicy przełęczy Janowej Góry, skąd na rozwidleniu skręcamy w lewo i podążamy dalej szlakiem na wprost. Kontynuując jazdę, należy zwrócić uwagę, że trasa wiedzie bezpośrednio przez Bike Park Czarna Góra. Trzeba tu zachować czujność na skrzyżowaniach z innymi trasami typowo zjazdowymi. Jadąc dalej, przecinamy Białą Wodę (opuszczoną poniemiecką wieś) na terenie, której dziś znajdziemy liczne pozostałości zabudowań. 

Pętla Stronie Śląskie to trasa wymagająca od jej użytkownika umiejętności i kondycji fizycznej przynajmniej na podstawowy poziomie. Długie kręte podjazdy w połączeniu z miejscami stromymi zjazdami, na których napotykamy ciasne zakręty, muldy i liczne hopki mogą być niebezpieczne dla osób mniej doświadczonych w kolarstwie górskim. Takim właśnie osobom zalecamy szczególną ostrożność i rozważną jazdę dopasowaną do poziomu swoich umiejętności. Trasa nagradza trud i wysiłek włożony w jej pokonanie niezapomnianymi wrażeniami, Dzięki swojemu zróżnicowaniu przypadnie do gustu osobom początkującym oraz bardziej zaawansowanym rowerzystom. Na trasie mijamy liczne punkty widokowe. Najbardziej docenianym punktem widokowym przez turystów jest ten zlokalizowany na Przełęczy Puchaczówka. Zapach i szum lasu, szmer strumieni, bliskość natury, to wszystko dostarcza nam nieprzeciętnego relaksu i odprężenia. 

Wyruszając na Singletrack Glacensis Pętle Stronie Śląskie rekomendujemy zapatrzeć się w dobrej klasy rower górski. W zależności od naszej kondycji może być to rower tradycyjny lub elektryczny jeśli nie czujemy się na siłach, aby pokonać długie podjazdy, wykorzystując jedynie pracę własnych mięśni. Co do typu roweru (full suspension lub hardtail) pozostawiamy to do wyboru na podstawie własnych preferencji. Wspominając jedynie, że rowery ze sztywną ramą lepiej się sprawdzą przy podjeździe. Natomiast rowery typu full przy zjazdach pozwolą czerpać więcej frajdy z jazdy. Koniecznie należy pamiętać o kasku ochronnym.

pętla Stronie Śląskie - mapa

Kontakt

Godziny otwarcia:

poniedziałek - niedziela: 09:00 - 20:00

ul. Sportowa 2,
57-550 Stronie Śląskie

Tytuł (pan, pani)
Imię i nazwisko
Telefon kontaktowy
E-mail kontaktowy
Wiadomość
 
Akceptuję regulamin