facebook
Wypożyczalnia rowerów i nart biegowych Bikeski
YouTube
Zapraszamy do odwiedzania naszego kanału na youtube
Przejdź do Youtube ››
Menu


Lądek Zdrój - Wójtówka - Wrzosówka

Szlak Lądek-Zdrój – Wójtówka – Wrzosówka
Odległość do startu od wypożyczalni 7 km
Czas przejazdu 1,5 h
Dystans 17,5 km
Stopień trudności  średni
Nawierzchnia asfalt, droga gruntowa, leśna scieżka,

Rozpoczynamy swoją przygodę rowerową na rynku w Lądku Zdroju, który to za sprawą unikalnej formy i licznych zabytkowych kamienic, sam w sobie jest jedną z głównych atrakcji na trasie.  Z uwagi na to, że trasa jest pętlą, możemy zaplanować sobie tu obiad po powrocie. Działa tu kilka godnych polecenia punktów gastronomicznych. Warto spędzić na tym urokliwym ryneczku więcej czasu, aby dokładnie poznać charakterystyczną dla tego miejsca zabudowę i zabytki. Kierujemy się ulicą kościelną, mijając Kościół  Parafialny Narodzenia NMP wzdłuż rzeki Biała Lądecka, aż do niewielkiej kładki, którą przejeżdżamy na drugi brzeg górskiego potoku. Kontynuujemy wycieczkę wojewódzką drogą nr 390 do skrzyżowania prowadzącego do wsi Wojtówka. W tym miejscu do pokonania mamy relatywnie krótki podjazd około 500 m, ale o sporym nachyleniu, może on sprawić problemy osobom o słabszej kondycji. Cały czas jedziemy drogą asfaltową, otoczoną z każdej strony gęstym lasem zagłębiając się w zupełnie inny świat. Mowa tu o wiosce Wojtówka gdzie dojedziemy w kilkanaście minut.

Trasa wiedzie wzdłuż górskiego potoku Borówkowego. Po drodze mijamy wiatę turystyczną, gdzie w cieniu drzew możemy zrobić siebie przystanek na odpoczynek. Warto tu zaznaczyć, że droga jest bardzo mało ruchliwa, gdyż Wojtówka liczy sobie niewiele mieszkańców i droga kończy tu swój bieg. Kiedy dotrzemy do końca wsi, wjedziemy na drogę leśną, utwardzoną grysem i kamieniami, która zaprowadzi nas do malowniczo położonej dawnej wsi Wrzosówka. Dziś niezamieszkała pozostawiła po siebie między innymi kilka rumowisk (usypanych z kamieni górek), które niegdyś były zabudowaniami. Do dnia dzisiejszego po śladach minionej epoki zachowała się tu jedynie kaplica modlitewna p.w. Św. Karola Boromeusza z 1604r. W tym miejscu jesteśmy na najwyżej położonym terenie podczas naszej wycieczki. 

Zaczynamy zjeżdżać leśnym duktem w kierunku Lądka Zdroju. Mijamy po drodze Skalny Wąwóz i Leśną Bramę oraz inne ciekawe formy skalne np. Bazaltowe Słupy. Przejeżdżając przez Lutynie (niewielką wieś) kierujemy się do Lądka Zdroju na miejsce skąd zaczynaliśmy wycieczkę rowerową. Dojeżdżając do rynku, warto obejrzeć zabytkowy Most św. Jana wybudowanego z kamienia w 1565r.  

Trasa jest wymagająca pod względem kondycyjnym, gdyż w znacznej części wiedzie pod górę. Nagrodą za włożony wysiłek w jej pokonanie będą malownicze widoki i obcowanie z naturą w odosobnieniu i spokoju. Pod względem technicznym nie wymaga specjalnych umiejętności.  

Ciekawostki na trasie:

  • Zabytkowy rynek w Lądku Zdroju z barokowymi i renesansowymi kamieniczki, wybudowanymi pomiędzy XVII a XIX wiekiem oraz neorenesansowy ratusz wybudowany w 1872 roku. Dodatkowo na uwagę zasługuje również wybudowany w 1741 roku Pomnik Trójcy Świętej stojący przy ratuszu będący pracą autorstwa rzeźbiarza Michaela Klahra Starszego.
  • Kościół  Parafialny Narodzenia NMP będący główna świątynia Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Lądku Zdroju. Wzniesiony latach 1688-1692.
  • Wojtówka urokliwa i osobliwa wieś o niepowtarzalnym charakterze. Otoczona gęstymi borami, obfitującą w bogatą faunę i florę. 
  • Wrzosówka wyludniała wieś dziś nieistniejąca pozostawiła po sobie ciekawe relikty minionych czasów. 
  • Ciekawe formacje skalne takie jak: Skalny Wąwóz, Leśna Brama, Bazaltowe Słupy.
  • Zabytkowy Most św. Jana z figurą św. Jana Nepomucena. 

Kontakt

Godziny otwarcia:

poniedziałek - niedziela: 09:00 - 20:00

ul. Sportowa 2,
57-550 Stronie Śląskie

Tytuł (pan, pani)
Imię i nazwisko
Telefon kontaktowy
E-mail kontaktowy
Wiadomość
 
Akceptuję regulamin