facebook
Wypożyczalnia rowerów i nart biegowych Bikeski
YouTube
Zapraszamy do odwiedzania naszego kanału na youtube
Przejdź do Youtube ››
Menu


Pętla Międzygórze

Szlak Pętla Międzygórze
Odległość do startu od wypożyczalni 8 km
Czas przejazdu 2,5 h
Dystans 28,5 km
Stopień trudności łatwy / średni
Nawierzchnia żwirowa ścieżka

Pętla Międzygórze rozpoczyna swój bieg zaledwie 8 kilometrów od naszej wypożyczalni rowerów Bikeski, na Czarnej Górze tuż za przełęczą Puchaczówka. Start oznaczony jest tradycyjną bramką po przekroczeniu, której czeka nas wspaniała przygoda rowerowa na lekkiej i przyjemniej trasie. Czarna Góra użyczyła swoich zachodnich stoków, gdzie prowadzą początkowe odcinki tego singletrack-a i jest to w zasadzie część zjazdowa, o niezbyt dużym nachyleniu. Przeszkody są łatwe, ale dają dreszczyk emocji, gdyż są różnorodne i bywają zaskakujące. Osoby zaawansowanie będą mogły poczuć przysłowiowy Flow, jeśli tylko zaprzestaną nadmiernie używać hamulców. Po pokonaniu kilku kładek, dziesiątek obandowanych zakrętów i setek hopek dotrzemy do samego Międzygórza. Tu będziemy musieli przejechać Krótki odcinek publiczną drogą do miejsca, w którym będziemy mogli wskoczyć na dalszą część Singletrack-a. Przejeżdżając przez centrum wsi, warto skorzystać z okazji i zatrzymać się w jednej z wielu urokliwych restauracji (często znajdujących się w zabytkowych hotelach). Międzygórze ma swój niepowtarzalny klimat i trzeba go doświadczyć osobiście, przechadzając się historycznymi uliczkami po wsi z układem urbanistycznym minionej epoki. Koniecznie należy zwrócić uwagę na szczególnie charakterystyczną zabudowę drewnianych domów w stylu tyrolskim z pięknymi rzeźbieniami, krużgankami, balkonikami i balustradami. Perłą spośród wielu zabytków Międzygórza jest drewniany kościół parafialny św. Józefa Oblubieńca, z barokowym wystrojem wnętrza wybudowany w połowie XVIII wieku. 

Kiedy po smacznym obiadku wrócimy na szlak, to czeka nas podjazdowa cześć trasy. Trasa została zaprojektowana w bardzo zmyślny sposób i nie uświadczymy tu długich mozolnych i wyczerpujących podjazdów. Są one przeplatane z fragmentami zjazdowymi, co doskonale się sprawdza. Warto tu wspomnieć, że wyjeżdżając z Międzygórza, będziemy przejeżdżać w bezpośrednim sąsiedztwie główniej atrakcji tej wsi. Chodzi tu oczywiście o wodospad Wilczki. Wodospad mierzy sobie 22 m wysokości, co czyni go drugim co do wielkości wodospadem w polskich Sudetach. Fotka zrobiona z wodospadem w tle to obowiązkowa pamiątką z Międzygórza. Kontynuując jazdę zboczem góry Igliczna naszym oczom, między drzewami ukażą się piękne panoramy kotliny kłodzkiej. Po przejechaniu kilku kilometrów trasa poprowadzi nas na urokliwą polną drogę. Otoczona będzie ona z każdej strony bardzo malowniczymi krajobrazami i świetnym widokiem na Czarną Górę. Dojeżdżający do główniej drogi 392 mijać będziemy  kapliczkę Św. Anny, jedną z nielicznych pozostałości po wyludnionej wsi Biała Woda. Ostatni fragment trasy wiedzie nas ponownie drogą asfaltową i jest dosyć stromym podjazdem o długości około 1,5 km. 

Osoby o niespożytych pokładach energii będą miały okazję na trasie łączyć Singletrack Pętla Międzygórze z Pętlą Stronie i Pętlą pod Śnieżnikiem. Takie rozwiązanie przewidziane jest dla wprawionych rowerzystów, bo łącząc te single, klarują się nam trasy o dystansie ponad 50 km, w warunkach górskich. Wymagana więc będzie dobra kondycja fizyczna, lub trzeba zaopatrzyć się w rower elektryczny. Wybierając tę trasę osobom doświadczonym w kolarstwie MTB polecamy wyposażyć się w rower typu full suspension, bo będą fragmenty, gdzie w pełni wykorzystamy jego atuty. Rower typu Hardtail również bez żadnych problemów sobie poradzi, ale to już przy bardziej rekreacyjnym stylu jazdy. 

Reasumując Singletrack pętla Międzygórze jest wszechstronną trasą, gdzie każdy dla siebie znajdzie coś fajnego. Wraz z kolejnymi kilometrami zmiana się otoczenie i krajobrazy. Pokonujemy bory z drzewami świerkowymi, leśne polany, lasy liściaste, jedziemy wzdłuż strumieni, łąkami, a nawet na zboczu niewielkiego kanionu. Trasa jest urozmaicona i nie będziemy się na niej nudzić. Na trasie przygotowano samoobsługowe punkty serwisowe dla rowerów oraz miejsca do odpoczynku w formie zadaszonych wiat. Polecamy Serdecznie.

Kontakt

Godziny otwarcia:

poniedziałek - niedziela: 09:00 - 20:00

ul. Sportowa 2,
57-550 Stronie Śląskie

Tytuł (pan, pani)
Imię i nazwisko
Telefon kontaktowy
E-mail kontaktowy
Wiadomość
 
Akceptuję regulamin