facebook
Wypożyczalnia rowerów i nart biegowych Bikeski
YouTube
Zapraszamy do odwiedzania naszego kanału na youtube
Przejdź do Youtube ››
Menu


Pętla Orłowiec

Szlak Pętla Orłowiec
Odległość do startu od wypożyczalni 10 km
Czas przejazdu 2 h
Dystans 23 km
Stopień trudności  Sredni
Nawierzchnia  leśna ścieżka utwardzona

Punkt dostępu do Singletrack Glacensis Pętla Orłowiec znajduje się przy przełęczy Jaworowej lub przy drodze wojewódzkiej nr 390 łączącej Złoty Stok z Lądkiem Zdrojem. Polecamy to drugie rozwiązanie z uwagi, że znajduje się znacznie bliżej naszej wypożyczalni rowerów Bikeski. Przy starcie jest niewielki parking, na którym możemy ewentualnie zostawić samochód jeśli zdecydowalibyśmy się nim podjechać do pętli. 

Dystans, z jakim przyjdzie się nam mierzyć to 23 km, a przewyższenie będzie oscylować w granicach 600 m. Pętla Orłowiec będzie zatem trasą o średnim stopniu trudności w ujęciu wymagań kondycyjnych. Technicznie natomiast jest łatwa i przyjemna. Ścieżki są dobrze wyprofilowane, pojawiają się na nich przeszkody w rodzaju niewielkich hopek, jednak nie jest ich zbyt dużo. Zakręty są zazwyczaj delikatne, przyjmując formę szerokich łuków. W kilku miejscach na trasie projektanci odstąpili od tej formy i umieścili kilkanaście ciasnych zakrętów, na których trzeba zachować większą ostrożność. Ciekawym elementem ścieżki będzie przejazd kilkoma kładkami wyposażonymi w bandy z uwagi na ich bieg wysoko nad poziomem gruntu. 

W początkowej fazie Pętla Orłowiec wiedzie wzdłuż drogi krajowej 390 w kierunku Złotego Stoku. Po dojechaniu do Wsi Orłowiec przecinamy jezdnię asfaltową i kontynuujemy jazdę singletrackiem zboczami gór: Białynia, Gomoła Jesioniowska, Jagodnik, Gomolica, Gołogóra, aż do przełęczy Jaworowa. W tym miejscu krzyżują się trzy pętlę i możemy kontynuować jazdę powrotną w kierunku Lądka Zdroju lub wskoczyć na Pętlę Złotą, lub Pętle Dwie Przełęcze. Pętle te przynależą już do tras Singletrack Glacensis Złoty Stok. Znajduje się tu również wiata wypoczynkowa. Warto wspomnieć, że na około 7 kilometrze trasy przejeżdżamy obok pomnik upamiętniającego tragiczny w skutkach wypadek, jaki miał miejsce w 1993 r. w czasie rozgrywanego IX Zimowego Rajdu Dolnośląskiego. Zginał w nim słynny Polski rajdowiec Marian Bublewicz. W drodze powrotnej zbliżymy się do granicy polsko-czeskiej jadąc, wzdłuż której okrążymy Orłowiec wyjeżdżając na obrzeżach wsi Wojtówka. Część zjazdowa pozwoli nam poczuć Flow, gdyż występują tu dłuższe odcinki, na których nie ma ostrych zakrętów. 

Trasę możemy bez trudu i komfortowo przejechać na rowerze trekkingowym typu Hardtail jednak należy pamiętać, aby miał on przynajmniej założone opony do jazdy terenowej. Nie wymaga ona specjalnych umiejętności, w związku z czym poradzą siebie na niej praktycznie wszyscy rowerzyści. Począwszy od rodzin z dziećmi, kończąc na rześkich seniorach. Trasa biegnie głównie leśnymi ścieżkami i znajdują się na niej dwa punkty widokowe. Jednak jeśli zboczymy odrobinę z trasy możemy pokusić się na wjazd na  szczyt Jawornika Wielkiego. Wybudowano tu niewielką wierze widokową, z której rozpościerają się piękne widoki między innymi na Przedgórze Sudeckie w tym, jezioro Otmuchowskie, czy Góry Złote.

Pętla Orłowiec Mapa

Kontakt

Godziny otwarcia:

poniedziałek - niedziela: 09:00 - 20:00

ul. Sportowa 2,
57-550 Stronie Śląskie

Tytuł (pan, pani)
Imię i nazwisko
Telefon kontaktowy
E-mail kontaktowy
Wiadomość
 
Akceptuję regulamin