facebook
Wypożyczalnia rowerów i nart biegowych Bikeski
YouTube
Zapraszamy do odwiedzania naszego kanału na youtube
Przejdź do Youtube ››
Menu


Pętla Złoty Stok

Szlak Pętla Złoty Stok
Odległość do startu od wypożyczalni 18 km
Czas przejazdu 1,5 h
Dystans 11,8 km
Stopień trudności  średni/trudny
Nawierzchnia  leśny dukt

Na terenie gminy Złoty Stok znajdują się trzy trasy typu Singletrack Glacensis. Każda z nich ma w sobie coś ciekawego, jednak za sprawą oryginalnego, niepowtarzalnego charakteru, to właśnie Pętla Złoty Stok zasługuje na szczególną uwagę. Do trasy wyznaczono dwa punkty dostępu. Pierwszy punkt znajduje się w okolicy przełęczy Jaworowej, wystarczy pokonać jedynie 2,5-kilometrowy łącznik pomiędzy przełęczą, a bramką wjazdową. Drugi punkt znajduje się natomiast w centrum Złotego Stoku, na terenie dawnego kamieniołomu, w bezpośrednim sąsiedztwie Leśnego Parku Przygód "Skalisko". Jest to doskonała okazja, aby zażyć dodatkowej porcji adrenaliny, gdyż „Skalisko” to park linowy, w którym znajdziemy naprawdę ekstremalne atrakcje, między innymi ponad kilometrowy zjazd tyrolką. Pętla Złoty Stok jest dosyć krótka, mierzy 11,8 km, jednak przewyższenie sięga 500 m, co klasyfikuje ją jako trasę dosyć wymagającą kondycyjnie. Pod kątem technicznym trasa jest łatwa. 

Wyruszając ze Złotego Stoku, początek trasy wiedzie długim jarem, wzdłuż leśnego strumienia. Podjazd nie jest stromy, jedzie się nim przyjemnie, a z uwagi na mijane po drodze ciekawe formacje skalne nie będziemy się nudzić. Po kilku kilometrach wjeżdżamy do bukowego lasu, w którym znajduje się zdecydowanie większa część całej trasy. Powyższy fakt przemawia za tym, aby przejechać się Pętlą Złoty Stok w listopadzie, kiedy to las pokryje się prawdziwym złotem pięknej polskiej jesieni. Na kolejnych kilometrach przyjdzie pokonać nam zbocza z dziesiątkami ciasnych zakrętów. Przy końcówce podjazdu nieopodal przełęczy pod Trzeboniem musimy przygotować się na mozolne trawersowanie zbocza góry o tej samej nazwie. Trud włożony w odcinek podjazdowy trasy wynagrodzi nam część zjazdowa, która pozwala nabrać większych prędkości. Nie zabraknie na niej również ciekawych przeszkód do pokonania, takich jak wybicia, delikatne hopki i dropy, a także wyprofilowane bandy na zakrętach. Przejeżdżać będziemy przez porębę, z której rozpościera się panorama na Przedgórze Paczkowskie z Jeziorem Otmuchowskim, wysuwającym się na pierwszy plan. Końcowy odcinek to zjazd na obrzeża Złotego Stoku, gdzie bocznymi uliczkami dotrzemy do jego centrum. 

Warto tu zaznaczyć, że konstruktorzy tworzący tego singletracka użyli za materiał budulcowy podsypki o sporej granulacji. Miejscami wręcz jedzie się po kamieniach wielkości kurzych jajek, a nawet większych, co wpływa nieco negatywnie na komfort jazdy i wymaga zachowania większej ostrożności od rowerzysty. Wybierając się do Złotego Stoku poszaleć na dwóch kółkach, warto zwrócić uwagę na pętlę Złoty Stok i poznać się z nią bliżej.

Kontakt

Godziny otwarcia:

poniedziałek - niedziela: 09:00 - 20:00

ul. Sportowa 2,
57-550 Stronie Śląskie

Tytuł (pan, pani)
Imię i nazwisko
Telefon kontaktowy
E-mail kontaktowy
Wiadomość
 
Akceptuję regulamin