facebook
Wypożyczalnia rowerów i nart biegowych Bikeski
YouTube
Zapraszamy do odwiedzania naszego kanału na youtube
Przejdź do Youtube ››
Menu


Pętla Złota

Szlak Pętla Złota
Odległość do startu od wypożyczalni 18 km
Czas przejazdu 1 h
Dystans 8,7 km
Stopień trudności  łatwy
Nawierzchnia  leśna ścieżka utwardzona

Pętla Złota to jedna z dwóch tras typu Singletrack Glacensis na terenie gminy Złoty Stok nie licząc krótkiego odcinka dojazdowego nazwanego Dwie Przełęcze będącego łącznikiem pomiędzy pętlami Złotą, Złoty Stok i Orłowiec. Dystans, z którym musimy się zmierzyć to zaledwie 8,7 kilometra z przewyższeniem 263 m. Ścieżka rowerowa pod względem technicznym należy do tych raczej prostszych. Nie ma na niej ciasnych zakrętów, stromych zjazdów, trudnego do pokonania podłoża jak np. wystające korzenie czy odcinki zbudowane z dużych głazów. Niebezpiecznych hopek lub skoczni również nie napotkamy na trasie. Pętla Złota w całości wyłożona została zagęszczoną podsypką o małej granulacji, po której  bardzo przyjemnie pokonuje się kolejne kilometry trasy. Kondycyjnie natomiast zaliczymy ją do trochę wymagających, ale nie na tyle, aby niedzielny rowerzysta miał problemy z jej pokonaniem. Reasumując ten Singletrack przeznaczony jest do spokojnych wycieczek rowerowych dla osób mniej wprawionych w górskiej turystyce rowerowej. Doskonale nada się na wycieczki familijne.

Punkt dostępu do Pętli Złotej znajdziemy na przełęczy Jaworowej, którą to przecina wojewódzka droga asfaltowa nr 390 łącząca Lądek Zdrój ze Złotym Stokiem. Drugi punkt dostępu znajduje się na przełęczy Leszczynowej w miejscu, gdzie Pętla Złota styka się z Pętlą Chwalisław. W obydwu tych miejscach znajdują się wiatki z miejscem do odpoczynku. Startując z przełęczy Jaworowej kierujemy się na zachód zboczem góry Długi Sarg, a następnie zboczem Wilczej Góry. Trasa jest dynamiczna i dosyć szybka, bo prowadzi w główniej mierze odcinkami zjazdowymi. Po dojechaniu do przełęczy Leszczynowej zawracamy i wspinamy się północnymi stokami wcześniej wymienionych gór. Na trasie mijamy kilka punktów widokowych z bardzo ładnymi panoramami. Mijać będziemy również kilka miejsc, gdzie prowadzona była intensywna wycinka drzew. Widoki mogą zniesmaczyć osoby ceniące naturę, jednak wycinka przeprowadzona została w odpowiedzi na inwazję kornika atakującego świerki pospolite rosnące w okolicy. Była konieczna do przeprowadzenia, aby uchronić pozostały drzewostan przed zniszczeniem.     

Trasa biegnie głównie w otoczeniu lasów bukowych, które to szczególnie jesienią nabierają niepowtarzalnego charakteru. Kiedy liście nabiorą złotych barw, nazwa pętli jest w 100% adekwatna do krajobrazu, w jakim jest poprowadzona — Pętla Złota. Właśnie w takiej jesiennej aurze nakręciliśmy poniższy film prezentujący Pętle Złotą i zachęcamy do oglądania.  

Wybierając na wycieczkę rowerową Pętlę Złotą wystarczy nam rower typu hardtali. Oczywiście na full-u byłoby nam dużo wygodniej, jednak ta ścieżka rowerowa jest na tyle prosta, że  rower wyposażony jedynie w zawieszenie przedniego koła poradzi sobie równie dobrze.Pętla Złota - mapa

Kontakt

Godziny otwarcia:

poniedziałek - niedziela: 09:00 - 20:00

ul. Sportowa 2,
57-550 Stronie Śląskie

Tytuł (pan, pani)
Imię i nazwisko
Telefon kontaktowy
E-mail kontaktowy
Wiadomość
 
Akceptuję regulamin