facebook
Wypożyczalnia rowerów i nart biegowych Bikeski
YouTube
Zapraszamy do odwiedzania naszego kanału na youtube
Przejdź do Youtube ››
Menu


Pętla Chwalisław

Szlak Pętla Chwalisław
Odległość do startu od wypożyczalni 28 km
Czas przejazdu 1,5 h
Dystans 9,9 km
Stopień trudności łatwy
Nawierzchnia   Leśna ścieżka utwardzona

  Pętla Chwalisław Singletrack Glacensis to krótka trasa rowerowa położona na skraju Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego, dostarczająca relaksu płynącego z przejażdżki trasą o dość monotonnym i spokojnym charakterze. Trasa idealna na wycieczki rodzinne oraz dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z trasami typu Singletrack. Ze względu na bliskie położenie Kłodzka względem startu tej pętli jest chętnie odwiedzana przez Kłodzczan. Dla osób bardziej zaawansowanych może wydawać się nieco nudna, mimo wszystko możemy napotkać tu miejscami ciekawsze odcinki.

Pętla Chwalisław — punkt startowy i dojazd

Punkt dostępu do Pętli Chwalisław znajduje się na parkingu przy Przełęczy Kłodzkiej, z którego musimy pokonać 1,5-kilometrowy odcinek dojazdowy drogą asfaltową i leśną, doprowadzający nas do bramki wjazdowej na pętlę. Odcinek dojazdowy prowadzi drogą, z której możemy podziwiać piękno okolicznych gór i lasów, ponieważ rozpościera się na niej panoramy okolicznych wzniesień. Wyruszając spod naszej wypożyczalni rowerów Bikeski do Punktu dostępu pokonamy 28-kilometrową trasę, która sama w sobie dostarczy nam ciekawych wizualnie doznań. Droga wiedzie przez niewielkie, urokliwe górskie wsie jak Skrzynka, Rogówek i Gaj. Parking na Przełęczy Kłodzkiej jest bezpłatny parking, który z łatwością pomieści kilkadziesiąt aut.

Poziom trudności Pętli Chwalisław

  Trasa Pętli Chwalisław, ze względu na swój charakter oraz krótki, niespełna 10-kilometrowy dystans, jest uznawana za bardzo łatwą do pokonania. Trasa jest uboga w odcinki podjazdowe i nie znajdziemy na niej żmudnych wzniesień ani zbyt wielu odcinków trawersujących zbocze. Na trasie spotkamy tylko kilka króciutkich odcinków, gdzie poziom trudności może nieznacznie odbiegać od reszty trasy. Dystans to dokładnie 9,9 kilometra, a przewyższenia wynoszą jedynie 335 m, co na takim dystansie nie stanowi znaczącej wartości. Zakładając spokojną jazdę bez pośpiechu, musimy założyć, że czas na jej przejazd wyniesie około 1 godziny. Nawierzchnia trasy sprzyja bezpiecznej jeździe, ponieważ w znacznej większości jest to dobrze zagęszczona podsypka brukarska wymieszana ze żwirem o drobnej fakturze, co skutkuje równą nawierzchnią. Miejscami możemy spotkać krótkie kamieniste odcinki i pojedyncze drewniane kładki.

Opis trasy — Pętla Chwalisław

  Pętla przecina Przełęcz Chwalisławską, aby doprowadzić nas do Przełęczy Leszczynowej, gdzie łączy się z Pętlą Złotą. W tym miejscu rozpoczyna się odcinek powrotny o charakterze zjazdowym. Cała trasa wiedzie zboczami 2 szczytów przynależących do pasma Gór Złotych, są to kolejno Bodak (621 m n.p.m.) i Ptasznik (718 m n.p.m.). Ścieżka prowadzi szerokim łukiem wokół tych szczytów głównie przez wilgotny, liściasty las, gdzieniegdzie nakropiony świerkowymi zagajnikami. Ze względu na to, że Bodak stanowi dominantę tej części Gór Złotych, to głównie jego niezbyt stromymi stokami będziemy się przemieszczać. Na trasie tylko w kilku miejscach będziemy mogli podziwiać panoramy okolicznych wzniesień, i to w dodatku niezbyt rozległe. Dominują tu leśne krajobrazy zarówno starodrzewi jak i młodników.

  Startując z Przełęczy Kłodzkiej, kierujemy się częścią trasy oznaczoną kolorem czerwonym. Jest to fragment o długości około 5,5 km, w zdecydowanej mierze delikatnie prowadzący nas pod górę. Na odcinek niebieski wjeżdżamy na Przełęczy Leszczynowej. Na zjeździe znajduje się sporo prostych odcinków sprzyjających nabieraniu tempa, jednak szybsza jazda jest tu względnie bezpieczna, ponieważ te odcinki nie zaskakują znienacka ostrymi zakrętami, tylko płynnie przechodzą na fragmenty ścieżki o odmiennym charakterze.

Opinie na temat Pętli Chwalisław

  Ta pętla nie cieszy się znaczącą popularnością, zatem w internecie nie jest przedmiotem zagorzałych dyskusji ani nie jest zbyt często oceniana. W naszej ocenie warto ją odwiedzić okazjonalnie podczas wycieczki rowerowej w tamtych okolicach. Wypada zdecydowanie słabiej w porównaniu do Pętli Miedzygórze czy Pętli Jagodna. Nie rekomendujemy planować całej wyprawy rowerowej specjalnie pod tę pętlę. Lepiej pokonać ją przy okazji przejażdżki Pętlą Kłodzką lub Pętlą Złoty Stok. Należy traktować ją jako uzupełnienie powyżej wymienionych tras.

Kontakt

Godziny otwarcia:

poniedziałek - niedziela: 09:00 - 20:00

ul. Sportowa 2,
57-550 Stronie Śląskie

Tytuł (pan, pani)
Imię i nazwisko
Telefon kontaktowy
E-mail kontaktowy
Wiadomość
 
Akceptuję regulamin