facebook
Wypożyczalnia rowerów i nart biegowych Bikeski
YouTube
Zapraszamy do odwiedzania naszego kanału na youtube
Przejdź do Youtube ››
Menu


Pętla Jagodna

Szlak Pętla Jagodna
Odległość do startu od wypożyczalni 35 km
Czas przejazdu 1,5 h
Dystans 12,5 km
Stopień trudności  średni
Nawierzchnia   Leśna ścieżka 

  Pętla Jagodna to naszym zdaniem jedna z najciekawszych tras w całym systemie szlaków Singletrack Glacensis. Pomimo krótkiego dystansu zawiera wiele ciekawych i różniących się od siebie odcinków. Żelaznym punktem na trasie jest wieża widokowa na szczycie Góry Jagodna (997 m n.p.m., zaliczana do Korony Gór Polski), z której rozpościerają się wspaniałe widoki na okoliczne wzniesienia Gór Bystrzyckich. Trasa wymaga technicznych umiejętności i odrobiny kondycji. Jest szczególnie popularna wśród mieszkańców Bystrzycy Kłodzkiej i osób odwiedzających Schronisko PTTK Jagodna.

Pętla Jagodna — punkt startowy i dojazd

  Punkt dostępu do Pętli Jagodna znajduje się na skraju lasu, niedaleko Schroniska PTTK w Spalonej. W niewielkiej odległości od bramki znajdują się duże parkingi, gdzie można bezpiecznie i bezpłatnie zostawić samochód, aby ruszyć na szlak. Przy bramce startowej znajduje się ponadto niewielka leśna altana, w której możemy odpocząć lub schronić się przed deszczem w razie niepogody.

  Aby dotrzeć na początek trasy, wyjeżdżamy spod naszej Wypożyczalni Rowerów Bikeski i podjeżdżamy 35 km drogą widokową przez Czarną Górę, a następnie przez Bystrzycę Kłodzką, Starą Bystrzycę, aż w końcu docieramy do Spalonej, skąd prowadzi droga pod schronisko. Sama trasa do Pętli Jagodna jest atrakcyjna, a podczas jej pokonywania można czerpać przyjemność z otaczającej nas przyrody, bowiem mijać będziemy na niej wiele punktów widokowych.

Poziom trudności Pętli Jagodna

  Pętla Jagodna, mając na uwadze jedynie jej krótki dystans, mylnie może zostać potraktowana jako całkiem łatwa do pokonania. Dystans o długości 12,9 kilometra niesie jednak ze sobą kilka niespodzianek. Początkowo ścieżka faktycznie nie jest wymagająca pod względem kondycyjnym ani umiejętnościowym, jednak z czasem poziom trudności rośnie. Od 6 kilometra trasa zaczyna się piąć w górę. Podjazd nie jest zbyt stromy, ale występuje na nim wiele ciasnych zakrętów, gdzie osoby bez wprawy mogą mieć problemy z utrzymaniem równowagi. Odcinek podjazdowy świetnie może nadawać się do szlifowania umiejętności w pokonywaniu ciasnych zakrętów.

  Po zdobyciu szczytu rozpoczyna się odcinek zjazdowy, gdzie natrafimy na ścieżki ułożone z dużych głazów. Są one o wiele łatwiejsze do pokonania niż podobny odcinek w przypadku Pętli Trojak, jednak nie oznacza to, że osobom początkującym nie sprawi trudności. Przewyższenia na trasie wynoszą niewiele ponad 400 m, co nie jest jakimś spektakularnym wynikiem, aczkolwiek wymaga wkładu odrobiny energii.

  Część zjazdowa jest dosyć krótka i pozostawia lekki niedosyt wrażeń i emocji. Na zdecydowanej większości trasy znajduje się nawierzchnia wykonana z drobnej, dobrze zagęszczonej pospółki, dając poczucie komfortowej jazdy. Na trasie znajduje się sporo drewnianych kładek, na których trzeba zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza jeśli padał deszcz, ponieważ potrafią być bardzo śliskie.

Opis trasy — Pętla Jagodna 

  Bieg trasy prowadzi zboczami trzech szczytów należących do pasma Gór Bystrzyckich. Są to kolejno Sasin (885 m n.p.m.), Jagodna Północna (965 m n.p.m.) i Jagodna (985 m n.p.m.). Na początku pedałujemy, mijając po prawej stronie uroczą Popielną Dolinę, gdzie wybija źródło Tartaraczego Potoku. Po kilku kilometrach zrównujemy się z żółtym szlakiem, aby następnie jadąc równolegle do niego zdobyć szczyt Jagodnej. W tym miejscu rozpoczyna się odcinek powrotny o charakterze zjazdowym. Trasa wiedzie głównie przez lasy świerkowe z domieszką brzozy, buka i modrzewia. Czasami prowadzi przez odsłonięte leśne polany wśród wysokich traw. Trasa jest bardzo widokowa, w kilku miejscach będziemy mogli podziwiać panoramy Ziemi Kłodzkiej, a to w dodatku bardzo rozległe. Szczególnie ze szczytu 23-metrowej wieży widokowej na Jagodnej wyłoni się nam panorama Kotliny Kłodzkiej z otulającymi ją górami, takimi jak Góry Złote czy Masyw Śnieżnika.

  Startując spod schroniska w Spalonej, kierujemy się częścią trasy oznaczoną kolorem czerwonym. Jest to fragment o długości około 8 km, pozwalający na lekką i przyjemną jazdę, z wyłączeniem końcowego fragmentu stanowiącego podjazd na szczyt Jagodnej. Na odcinek niebieski  zjazdowy wjeżdżamy bramką znajdująca się przy wieży, gdzie znajdziemy również wiatę turystyczną. Na zjeździe tylko wprawieni kolarze górscy biorą tempo z uwagi na wspomnianą wcześniej ścieżkę ułożoną z głazów. Po około 4 km zjazdu dojedziemy do punktu, w którym startowaliśmy.

Opinie na temat Pętli Jagodna

  Pętla Jagodna to jedna z najbardziej popularnych tras rowerowych w okolicach Gór Bystrzyckich. Jej popularność wynika z niezwykłych atrakcji, jakie oferuje oraz różnorodności trasy. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się łatwa, to w rzeczywistości jest nieco bardziej wymagająca, co sprawia, że stanowi wyzwanie dla rowerzystów o różnym poziomie zaawansowania. Mimo pewnych trudności, aby poradzić sobie z wyzwaniami, wystarczą dobre chęci i umiejętność podjęcia wysiłku. Pętla Jagodna jest doceniana nie tylko przez doświadczonych kolarzy górskich, ale również przez tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z rowerami górskimi. Jest to idealne miejsce dla tych, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności i przetestować swoje możliwości. Dla pasjonatów górskich wypraw, trasa jest prawdziwą gratką. Różnorodność terenu sprawia, że jazda jest ekscytująca i nigdy się nie nudzi. Dla tych, którzy potrzebują wsparcia w przygotowaniach, wypożyczalnia rowerów Bikeski oferuje możliwość wynajmu rowerów elektrycznych, które ułatwią pokonanie wymagających podjazdów.

Kontakt

Godziny otwarcia:

poniedziałek - niedziela: 09:00 - 20:00

ul. Sportowa 2,
57-550 Stronie Śląskie

Tytuł (pan, pani)
Imię i nazwisko
Telefon kontaktowy
E-mail kontaktowy
Wiadomość
 
Akceptuję regulamin