facebook
Wypożyczalnia rowerów i nart biegowych Bikeski
YouTube
Zapraszamy do odwiedzania naszego kanału na youtube
Przejdź do Youtube ››
Menu


Pętla Ostoja

Szlak Pętla Ostoja
Odległość do startu od wypożyczalni 37 km
Czas przejazdu 1,5 h
Dystans 13,9 km
Stopień trudności  średni
Nawierzchnia   Leśna ścieżka 

  Pętla Ostoja Singletrack Glacensis to doskonała trasa dla osób poszukujących nieco mocniejszych wrażeń, a to za sprawą kilku trudnych technicznie fragmentów występujących na trasie i ogólnej różnorodności przeszkód, z którymi przyjdzie nam się mierzyć. Singletrack prowadzi lasami przez wzniesienia leżące na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Trasa uboga w piękne panoramy, ale za to bogata w niezapomniane doświadczenia rowerowe. 

Pętla Kłodzka - punkt startowy i dojazd. 

  Punkt dostępu do trasy znajduje się na parkingu koło schroniska Ostoja w Jodłowie. Parking jest spory i bez problemu pomieści dziesiątki aut. Przy starcie znajduje się również wiata wypoczynkowa. Punkt dostępu do tej trasy oddalony jest względem naszej wypożyczalni o prawie 40 km, jednak warto poświęcić na dojazd tę godzinę czasu, aby dać sobie szansę na świetną zabawę pokonując kolejne metry tego Singletracka. Warto zaznaczyć, że to miejsce jest również punktem dostępu do Pętli Jodłów. Bramka startowa na Pętlę Ostoja znajduje się bezpośrednio przy turystycznym węźle komunikacyjnym prowadzącym w kierunku Śnieżnika, czy Trójmorskiego Wiercha.

Poziom trudności Pętla Ostoja:

  Trasa Pętli Ostoja nie jest zbyt wymagająca pod kątem kondycyjnym, bowiem prowadzi prostopadle do wzniesień, nieznacznie pnąc się w górę i opadając niemal na całej długości. Ogólnie trasa jest dość prosta, za wyjątkiem kilku jej fragmentów. Zwłaszcza przy pokonywaniu stromego odcinka na kamienistym odcinku trasy oraz fragmentu prowadzącego po nawierzchni pokrytej korzeniami świerków, które dość ciężko pokonać, zwłaszcza jak są mokre. Co do wymagań sprzętowych, rower górski typu hardtail w zupełności wystarczy, aby komfortowo pokonywać kolejne kilometry tej trasy, jednak pamiętajmy, że na pełnym zawieszeniu jazda będzie zdecydowanie bardziej komfortowa. Pętla Ostoja ma długość 13,9 km oraz przewyższenia rzędu 311 m. Przy spokojnej jeździe bez dłuższych postojów, czas przejazdu wyniesie około półtorej godziny. Pętla Ostoja łączy w harmonijny sposób sportowe doznania z rekreacyjną wycieczką rowerową.

Opis trasy - Pętla Ostoja

  Dominującym krajobrazem mijanym na kolejnych kilometrach Pętli Ostoja są bory świerkowe i leśne polany. Trasę przecina również kilka strumieni, z których jeden zasługuje na szczególną uwagę. Jest to górski, wartki potok Goworówka, który przecina trasę w 2 miejscach, jednak miejsce przecięcia znajdujące się na końcówce odcinka czerwonego jest dość wyjątkowe. Jego unikalność polega na tym, że możemy podziwiać tu niewielki wodospad, pięknie wpisujący się w górski krajobraz. Dodatkowo, ciekawym miejscem mijanym w połowie niebieskiego odcinka są skalne formacje, przy których znajduje się dość stromy, ale krótki zjazd, mogący sprawić trudności mniej wprawnym górskim kolarzom. Należy tu zachować szczególną ostrożność! Punktów widokowych w zasadzie na trasie nie uświadczymy, poza jednym miejscem, gdzie przez korony drzew przebija się panorama na okoliczne szczyty.

  Bramka wjazdowa znajduje się w okolicach góry Kamienny Garb (806 m n.p.m.), gdzie startujemy wjeżdżając na niebieski odcinek trasy, mierzący około 7 kilometrów długości. Trasa wiedzie zboczami wielu wzniesień, nie atakując ich szczytów aż do okolic góry Szeroka Kopa (875 m n.p.m.). Tu znajduje się spory węzeł komunikacyjny, łączący szlaki rowerowe Pętla Ostoja i Pętla pod Śnieżnikiem, oraz żółty szlak turystyczny pieszy, prowadzący z Międzygórza do Przełęczy Puchacza. Możemy tu odpocząć po dotarciu do leśnej altany, aby następnie kontynuować jazdę szlakiem oznaczonym kolorem czerwonym. Pierwsze kilometry tego odcinka mają charakter zjazdowy i pozwalają poczuć flow bez większego ryzyka upadku, bowiem jest to odcinek dość łatwy. Po kilku kilometrach trasa się wypłaszcza, momentami prowadząc to w górę, to w dół, aż do jej końca.

Pętla Ostoja opinie. 

  W całym systemie tras typu Singletrack Glacensis, Pętla Ostoja wyróżnia się wyjątkową różnorodnością pokonywanych odcinków. Co do zasady, prosta trasa przeznaczona dla całych rodzin przyciąga uwagę również zawodowców, z uwagi na kilka trudniejszych fragmentów, gdzie osoby z mniejszym doświadczeniem mogą z powodzeniem chwilę poprowadzić rower. Pętla Ostoja polecana jest osobom szukającym wytchnienia od trudów dnia codziennego na łonie natury, z dala od gwarnych miejsc. Pomijając weekendy, można tu doświadczyć chwili samotności, skłaniającej nas do refleksji i/lub świetnej zabawy. Trasa uchodzi za świetnie przygotowaną i doskonale oznaczoną. Gorąco polecamy!

Kontakt

Godziny otwarcia:

poniedziałek - niedziela: 09:00 - 20:00

ul. Sportowa 2,
57-550 Stronie Śląskie

Tytuł (pan, pani)
Imię i nazwisko
Telefon kontaktowy
E-mail kontaktowy
Wiadomość
 
Akceptuję regulamin